GRU 2021

• Uwaga na grypę ptaków -KOMUNIKAT BURMISTRZA MIASTA IŁAWY

Drodzy mieszkańcy miasta Iławy,

w związku z prośbą Wojewody Warmińsko-Mazurskiego oraz pismem Warmińsko-Mazurskiego Lekarza Weterynarii z dnia 7 grudnia 2021 r. w sprawie realnego zagrożenia wystąpienia grypy ptaków,  zwracam się z prośbą  do wszystkich mieszkańców naszego miasta, aby każdy przypadek znalezienia zwłok ptaków związanych ze środowiskiem wodnym, takich jak kaczki, gęsie, łabędzie oraz  ptactwo drapieżne zgłaszać bezpośrednio do właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii. Potrzeba takowego działania związana jest z ciągłym zagrożeniem wystąpienia grypy ptaków w dominującej aurze jesienno-zimowej, tworzącej korzystne warunki rozwoju wspomnianego patogenu.Pozostawanie zwłok padłych zwierząt w środowisku z powodu ptasiej grypy powoduje ogromne ryzyko, bowiem wirus wywołujący chorobę szczególnie długo zachowuje swą zjadliwość w niskich temperaturach  oraz przy braku światła słonecznego.Wspomniane przypadki należy zgłaszać osobiście do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii   w Iławie z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 11 lub pod numerem telefonu: 89 648 22 86.