Iława leży na Pojezierzu Iławskim, na terenie Zielonych Płuc Polski, na południowym krańcu najdłuższego jeziora w Polsce - Jezioraka. W granicach administracyjnych miasta leży Wielka Żuława - największa wyspa śródlądowa w Polsce o powierzchni 82,4 ha.

To właśnie w Iławie Mazury otwierają się turyście ukazując swe piękno. Przybywający z zachodu, północy czy południa Polski tu po raz pierwszy stykają się z urokami krainy tysiąca jezior. Prawdziwi turyści twierdzą, że warto tu dotrzeć o każdej porze roku.

Warto tu przyjechać nawet na jeden dzień. Zwłaszcza, że dostępność komunikacyjna to jeden z największych atutów Iławy. Samochodem z miast centralnej Polski jedzie się tu około 3 godzin. O wiele mniej czasu zajmuje podróż koleją, dzięki temu, że w Iławie zatrzymuje się pociąg Pendolino (czas przejazdu z Krakowa 4:20h, Warszawy 1:50h oraz Gdańska 1:05h). Ponadto zatrzymują się tu wszystkie pociągi jadące od strony Warszawy, Gdańska, Poznania i Olsztyna.

Dzięki doskonałym połączeniom komunikacyjnym podróż do Iławy jest krótka i przyjemna. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 16: Ełk – Grudziądz a w odległości 30 km od Iławy znajduje się droga nr 7: Gdańsk - Warszawa, umożliwiająca łatwy dojazd z portów morskich Trójmiasta oraz portów lotniczych Gdańsku (Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy - 165 km), Warszawie (Port Lotniczy Warszawa-Okęcie im. F. Chopina - 217 km, Port Lotniczy Modlin - 170 km) oraz Szymanach (Port Lotniczy Olsztyn-Mazury 135 km). Od południa do miasta prowadzi droga wojewódzka nr 536, a od północy nr 521. Iława jest również ważnym węzłem kolejowym kraju i największym węzłem w województwie warmińsko-mazurskim. Krzyżują się tu główne linie kolejowe: Kraków-Gdańsk oraz Olsztyn-Toruń.