• Jakość powietrza w Iławie

Sprawdzamy czym oddychamy!

Od dziś tj. 15 stycznia 2019 w czterech miejscach w Iławie pojawią się urządzenia mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza. To, jakim powietrzem oddychamy można sprawdzać każdego dnia na specjalnej platformie.

Jak to działa?
Niewielkie urządzenia zamontowane na zewnątrz budynków odczytują w czasie rzeczywistym serię parametrów (PM1, PM2.5, PM10,temperaturę, ciśnienie i wilgotność) na temat bieżącego stanu powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone, a wbudowane w czujnik diody odwzorowują stan powietrza: od najlepszego (ZIELEŃ), powyżej dopuszczalnej normy (POMARAŃCZOWY) po wielokrotnie przekroczone normy zagrażające zdrowiu (CZERWONY).Czujnik nie reaguje także na mgłę obecną w powietrzu, dzięki czemu mierzą rzeczywisty poziom zanieczyszczenia powietrza.

Gdzie zlokalizowane będą sensory w Iławie?
W Iławie urządzenia mierzyć będą jakość powietrza w pięciu miejscach. Cztery czujniki zakupione zostały przez miasto, a piąty to wygrana w plebiscycie Fundacji Aviva "Wiem czy oddycham". Ten czujnik, głosem internautów zlokalizowany będzie na budynku Dworca Głównego PKP, pozostałe znajdziemy na:

  •  Szkole Podstawowej nr 5 ( ul. Wiejska 11)
  •  Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Niepodległości 11 A)
  •  plebani parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata ( ul. Zielona 75)
  •  plebani parafii pw. św. Andrzeja Boboli ( ul. Lipowy Dwór 1)

Jak sprawdzić efekt pomiaru? 
Wystarczy wejść na stronę: map.airly.eu, wybrać na mapie Polski IŁAWA i odczytać dokładny pomiar! (Miejsca świecące się na zielono to te, gdzie zlokalizowane są czujniki).Na platformie sprawdzimy także dane historyczne oraz prognozę zanieczyszczeń powietrza.

Jakie korzyści dla miasta? 
Czujniki zbierają i przetwarzają ogromną ilość informacji. Na podstawie pomiarów przesyłane będą miesięczne raporty do Urzędu Miasta Iławy, które pozwolą natychmiastowa reakcję oraz kierowanie działań naprawczych.

Zakup czujników został dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Iławie.

Tekst i zdjęcia:
UM Iława, Airly Sp. z o.o.