KWI 2024

• Kategoria:Dla mieszkańców, Aktualności Tholen

Startujemy z projektem: Wymiana Młodzieży "Europejska Iława przez dwa dziesięciolecia". Kierunek Tholen! We lanceren het project: Jongerenuitwisseling Europees Itawa gedurende twee decen

Wiesz co? 27 maja 2024 r. młodzież z SP3 wyruszy do Tholen na pięciodniową wyprawę pod okiem swoich nauczycieli - Pawła Leszka i Piotra Bryla! To kolejna odsłona naszej współpracy z Calvijn College z naszego miasta partnerskiego w Tholen oraz wyjątkowy czas, kiedy nasze szkoły znowu połączą siły.

Weet je wat: op 27 mei 2024 vertrekken jongeren van SP3 naar Tholen voor een vijfdaagse reis onder leiding van hun docenten Paweł Leszek en Piotr Bryl! Dit is de volgende aflevering van onze samenwerking met het Calvijn College uit onze partnerstad Tholen en een bijzonder moment waarop onze scholen hun krachten weer zullen bundelen.

Zanim wyruszymy w drogę, nasza młodzież pod czujnym okiem swoich opiekunów najpierw pozna, a następnie przygotuje prezentację o najważniejszych unijnych inwestycjach w Iławie, które zmieniły nasze miasto od momentu wstąpienia Polski do UE. Projekt świetnie się wpisuje w 20-lecie tego wydarzenia. Dodatkowym elementem projektu, którym zajmą się uczniowie, będzie okrągła rocznica, mianowicie 30 lat współpracy Iławy z Tholen. Oczywiście w tak zwanym międzyczasie postawimy na szlifowanie języka angielskiego - bo przecież trzeba się komunikować!

Co będzie się działo na miejscu? No cóż, plan jest taki: będziemy mieszkać u rodzin holenderskich, zwiedzać nasze miasto partnerskie, odwiedzimy włodarzy miasta oraz spędzimy mnóstwo czasu na wspólnych aktywnościach. Dodatkowo młodzież z Iławy zanurzy się w holenderskiej kulturze, a uczestnicy będą mieli okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń edukacyjnych, a wszystko w międzynarodowym klimacie.

A kto będzie pilnował, żeby wszystko było pod kontrolą? Oczywiście, nasze zgrane trio: Paweł, Piotr i Paulina Lignowska z iławskiego ratusza. Natomiast na miejscu w Iławie koordynować nasz wyjazd będzie Beata Furmanek, kierownik Wydziału Komunikacji Społecznej. Z nimi na pokładzie wszystko pójdzie jak z płatka!

Mamy nadzieję, że ta wymiana okaże się inspirująca i zapoczątkuje jeszcze głębszą współpracę między naszymi miastami. No to do zobaczenia w Holandii!

Przedsięwzięcie współfinansowane przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach Konkursu WM DLA WM 2024.

Voordat we op pad gaan, zullen onze jongeren onder het toeziend oog van hun docenten eerst leren over en vervolgens een presentatie voorbereiden over de belangrijkste EU-investeringen in Ilawa, die onze stad veranderd hebben sinds Polen is toegetreden tot de EU. Het project past perfect bij de 20e verjaardag van dit evenement. Een bijkomend element van het project, dat door de studenten zal worden aangepakt, is een rond jubileum, namelijk 30 jaar samenwerking tussen Ilawa en Tholen. Natuurlijk zullen we ons in de zogenaamde tussenperiode richten op het bijschaven van de Engelse taal - want je moet tenslotte communiceren!

Wat gaat er ter plekke gebeuren? Nou, het plan is als volgt: we gaan bij Nederlandse gezinnen wonen, bezoeken onze partnerstad, bezoeken het bestuur van de stad en besteden veel tijd aan gezamenlijke activiteiten. Daarnaast worden jongeren uit Ilawa ondergedompeld in de Nederlandse cultuur en krijgen deelnemers de kans om kennis en educatieve ervaringen uit te wisselen, allemaal in een internationale sfeer.  En wie zorgt ervoor dat alles onder controle is? Natuurlijk ons goed gecoördineerde trio: Paweł, Piotr en Paulina Lignowska van het gemeentehuis van Iława. En ter plaatse in Iława zal Beata Furmanek, hoofd van de afdeling Sociale Communicatie, onze reis coördineren. Met hen aan boord zal alles vlekkeloos verlopen!

We hopen dat deze uitwisseling inspirerend zal zijn en de aanzet zal geven tot een nog nauwere samenwerking tussen onze steden. Tot ziens in Nederland! Het gaat heel leuk worden! Blijf op de hoogte!

Project medegefinancierd door het Warmińsko-Mazurskie Voivodeship in het kader van de WM DLA 2024 Competition.