MAR 2024

Nowy Żłobek w Iławie otwarty na przyjęcie dzieci - FOTORELACJA

26 marca Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski wraz z Anną Szymczak Prezes Iławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego oraz Krzysztofem Obrębskim Dyrektorem Żłobka Miejskiego w Iławie dokonali uroczystego otwarcia nowej placówki opiekuńczej dla najmłodszych:  -Oddanie inwestycji do użytku to wielki sukces i zasługa całego mojego zespołu współpracowników. Efektem tych starań jest nowoczesny obiekt, który przyjmie pod opiekę 80 dzieci.

- Nowy żłobek to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. Zapotrzebowanie na opiekę dla najmłodszych w naszym mieście  jest bardzo duże, dlatego ta inwestycja była bardzo potrzebna. To pokazuje także nabór do obiektu. W naszym żłobku do czterech oddziałów przyjęliśmy aż 80 dzieci w wieku od 1 do 3 lat, co w połączeniu z obecnie funkcjonującą  już placówką przy ul. Obrońców Westerplatte daje nam już 160 miejsc w całym mieście. Wkrótce sale zabaw zapełnią się najmłodszymi mieszkańcami Iławy, gdzie pod opieką wykwalifikowanej kadry będą mogły bezpiecznie rozwijać się i uczyć nowych umiejętności. – mówi burmistrz  Dawid Kopaczewski.

W ramach inwestycji, na działce po dawnej siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej. powstał wolnostojący  budynek jednokondygnacyjny, o powierzchni użytkowej ok. 895m2. Są tu cztery sale zabaw dla 80 dzieci wraz z zapleczem sanitarnym i szatniami, pokoje dyrektora obiektu i pielęgniarki, kuchnia z zapleczem oraz pomieszczenia socjalne i konserwatora. Powstały także  również miejsca parkingowe, plac zabaw wraz z terenem zielonym.

-Budynek może dziś śmiało pretendować do miana najnowocześniejszego obiektu tego typu w całym regionie. Jestem przekonany, że żłobek będzie doskonal służyła wszystkim podopiecznym i pomoże rodzicom, którzy przekażą swoje pociechy pod opiekę,  ze spokojem realizować się zawodowo. – komentuje zastępca burmistrza Krzysztof Portjanko.

W obiekcie zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań, które czynią go z pewnością najnowocześniejszą placówką oświatową dla dzieci w mieście. Inteligentny system oświetlenia wewnątrz budynku dostosowujący się do naturalnego światła, system monitoringu wizyjnego, pomieszczenia na wózki wraz z i 6-osobowymi wózkami spacerowymi, łóżeczka, leżaki, krzesełka, stoliczki, przewijaki z bezpiecznych materiałów wysokiej jakości, wytrzymałe materiały wykończeniowe, nowoczesny sprzęt gastronomiczny pozwalający na przygotowanie zdrowych posiłków, to tylko niektóre elementy świadczące o wysokim standardzie nowego żłobka na ulicy 1 Maja 5 a w Iławie.

- Nowoczesność obiektu ujawnia się przede  wszystkim w dbałości o standardy świadczonych usług, o dobre warunki do opieki nad dziećmi i jakością żywienia. (Troska o dobre żywienie dzieci powinna nam towarzyszyć na każdym etapie życia dziecka, dobrze wyposażona kuchnia jest do tego pierwszym, ale ważnym krokiem.) Nie bez znaczenia jest tu zastosowanie technologii, które wpłyną na obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Przyjazna przestrzeń, podkreślona doborem mebli, subtelnymi barwami i dyskretnymi dekoracjami ma tworzyć przytulne i przyjazne miejsce dla dzieci. Różnorodność zabawek i pomocy ma sprzyjać rozwijaniu dziecięcych kompetencji i zdolności.

Nie zapominajmy też, że żłobek to nowe miejsce pracy dla dziecięcych opiekunek, pielęgniarki, pracowników kuchni i administracji. To budynek powstały z myślą o rodzinach, dzieciach i dla dzieci. Żłobek dla rodziców  ma stać się przepustką do powrotu na rynek pracy, a pracodawcom zwiększyć szanse na pozyskanie wykwalifikowanych pracowników.- komentuje zastępczyni burmistrza Dorota Kamińska

Dla personelu będzie to z pewnością bardzo komfortowe miejsce do pracy, a co najważniejsze gwarantujące wysoką jakość opieki dla najmłodszych- dodaje zastępczyni burmistrza Dorota Kamińska.

- Rekrutacja dzieci do nowego żłobka została zakończona i już 2 kwietnia przyjmiemy pierwszych podopiecznych do naszego nowego budynku. 80 dzieci, które będą tu uczęszczać znajdą się pod opieką doświadczanych i wykwalifikowanych pań opiekunek, które zadbają o ich komfort, bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój. Jestem pewien, że nowy żłobek, czyli druga już taka miejska placówka będzie wspaniałym miejscem dla dzieci, a rodzicom już dziś dajemy gwarancję, że zadbamy o ich pociechy najlepiej jak umiemy. – mówi Krzysztof Obrębski dyrektor Żłobka Miejskiego

Gmina Miejska Iława na wybudowanie i wyposażenie żłobka pozyskała dofinansowanie z Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 "MALUCH+" 2022-2029 na budowę obiektu: 3,3 mln złotych,
a także z Rządowego Fundusz Polski Ład -5 mln złotych. Łączna kwota przyznanego dofinansowania wyniosła  8,3 mln złotych, a całkowity koszt budowy to 12,2 mln zł.