• 07
    PAZ 2021

  • Kategoria:Dla mieszkańców

    Sztuka na pomoc

Prawie zawsze można znaleźć rozwiązanie problemu – a jeśli jest czas, żeby się nad nim zastanowić – to tych rozwiązań jest wiele.O tym, jakie spustoszenie w umiejętnościach manualnych dzieci wyrządzają urządzenia mobilne, napisano i powiedziano już wiele. Zresztą nie o tym jest ten tekst, nie będzie też o tym, jak udało się pewnemu wirusowi zmienić świat. Ten tekst jest o tym, jak możemy naprawić coś, na co najmłodsi nie mieli wpływu.

zdjęcie

Znacie ten obrazek: wiercą się, kręcą, rozmawiają, bujają na krześle, mażą w zeszytach, książkach, zadają pytania i nawet ostrzenie kredek jest bardziej pasjonujące niż – no właśnie – długi czas skupienia. Dla niektórych dzieci – to prawdziwa „próba wytrzymałości”. I właśnie dla nich – chociaż skłamałabym, że wyłącznie – zaproponowaliśmy radość, satysfakcję, zabawę, kreatywność i naukę kaligrafii. Powiecie – mało atrakcyjne – świat ma dla dzisiejszych maluchów dużo ciekawsze zajęcia.Prawda.Wyobraźcie więc sobie pomieszczenie, w którym dominuje zieleń i naturalne drewno. Dodajcie do tego urocze stoliki i krzesełka. Teraz odrobina ciepłego oświetlenia i te urocze drobiazgi, które dopełniają klimat. Miejsce, w którym dzieci będą czuły, że jest zrobione specjalnie dla nich, które swoją atmosferą ma sprawić, że poczują się „bardziej dorosłe”.Lepiej? Jeśli tak, to idziemy dalej. Zaprośmy do współpracy kreatywnych fachowców – i to takich, którym praca z dziećmi sprawia przyjemność, którzy lubią wychodzić poza swoją strefę komfortu. Którym obca jest rutyna i mogą reagować na indywidualne potrzeby maluchów – ponieważ ich zadaniem jest nauczyć je, jak czerpać przyjemność i czuć satysfakcję z tego, co robią.

Nadal podtrzymujecie swoje zdanie o atrakcyjności? Czy może udało się nam zasiać w Was odrobinę niepewności? Zakładam, że nie do końca. A jeśli napiszę, że udało się stworzyć takie miejsce, znaleźć odpowiednie osoby, a nawet zobaczyć skupione i – chociaż zmęczone – to szczęśliwe, pochylone nad kartką z literami dzieci...Że widziałam, jaką radość i satysfakcję daje im odkrycie, że potrafią zrobić przepiękny rysunek...Zaskoczeni? Ten projekt nosi nazwę „SZTUKA na poMOC". Kaligrafia i arteterapia dla dzieci”. Warsztaty z dziećmi prowadzą Urszula Wieńska (kaligrafia) i Joanna Sierzputowska (arteterapia). Miejsce ma już swoją nazwę – „Stacja Jeziorak” i jest nowym punktem na edukacyjno-kulturalnej mapie Iławy… miejscem w którym pasja spotyka się ze sztuką.O jego klimat zadbali: Nadleśnictwo Iława, PSB Mrówka Iława, CMB Składowa Dachy s.c., Majster oraz IKEA Industry Lubawa.

Jeśli nadal nie wierzycie – to możecie sami zobaczyć, jak się to robi w Galerii Jeziorak, która jest partnerem we wszystkich odbywających się tam działaniach.Zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych na wyjątkowe warsztaty kaligrafii i arteterapii pod okiem ekspertów. Poprzez twórczą ekspresję dzieci będą pozbywać się złych emocji, uwalniać te dobre i radzić sobie z trudnymi doświadczeniami. Nauczą się bycia ze sobą i budowania relacji.

Zapisy: Filia Nr 2 MBP w Iławie, ul. M. Curie-Skłodowskiej 26a, tel. 89 649 16 33 Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie z zespołem

Projekt dofinansowany ze środków programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce Ośrodka Działaj Lokalnie w Iławie tj. Stowarzyszenie „Przystań” oraz Gmina Miejska Iława.