• 10
    SIE 2022

  • Kategoria:Dla mieszkańców, #SolidarnizUkrainą

    Iława zebrała ponad 37 tys. zł dla uchodźców z Ukrainy

Dokładnie pamiętamy, gdy końcem lutego tego roku nasi sąsiedzi na Ukrainie spotkali się agresją ze strony państwa rosyjskiego. Wydarzenia tamtych dni i obecna sytuacja wciąż budzi sprzeciw nas wszystkich. Wojna na Ukrainie to test dla naszego człowieczeństwa i ludzkiej solidarności. Mieszkanki i mieszkańcy Iławy pokazali, że potrafią się zjednoczyć i okazali ogromne serce dla uchodźców.  Podsumowujemy akcję zbiorki pieniędzy na rzecz obywateli z Ukrainy.

zdjęcie

-28 lutego wspólnie z Burmistrzem Iławy Dawidem Kopaczewskim rozpoczęliśmy internetową zbiórkę pieniędzy poprzez portal  Pomagam.pl. Chcieliśmy w ten zebrać środki na najbardziej bieżące potrzeby, które z dnia na dzień stawały się coraz większe. Wspólnie z burmistrzem ustaliliśmy, że zbiórka , którą utworzyliśmy, przeznaczona zostanie na zakup posiłków i żywności, a w przypadku konieczności dokonania innych wydatków konsultowaliśmy się na bieżąco. Tak było między innymi w przypadku konieczności zatankowania do pełna auta, które zawiozło pomoc humanitarną do Ukrainy.- mówi Arkadiusz Karpiński ze Stowarzyszenia Przystań, które koordynowało zbiórkę.

-Od początku trwania zbiórki dbaliśmy o przejrzystość wszystkich wpływów i wydatków. O to, aby każda złotówka została spożytkowana we właściwy sposób. Dziś chcemy pokazać Państwu , na co zostały przeznaczone pieniądze, które zostały wpłacone na konto iławskiej zbiórki. – wyjaśnia burmistrz Dawid Kopaczewski. - Ostatnią wpłatę odnotowaliśmy 12 maja, a w sumie poprzez portal wpłynęło 28.250 zł. Dodatkowo bezpośrednio na konto Stowarzyszenia „Przystań” wpłynęło 8.877 zł. Łącznie zatem, dzięki ofiarności mieszkanek i mieszkańców Iławy dysponowaliśmy kwotą 37.127 zł.

Załączone faktury zawierają na odwrocie opis prezentujący przeznaczenie zakupów. Faktury te opiewają na 36.474,08 zł, co oznacza, że do wydania pozostaje jeszcze 652,92 zł.

-Chciałbym z całego serca podziękować wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do zbiórki. Uzbierana kwota to dowód na to, że nieszczęście ludzkie nie jest iławianom obojętne oraz że pomimo własnych trudności stać nas na gest pomocy i wyciągniecie ręki do drugiego człowieka. W imieniu wszystkich przybyłych do Iławy obywateli Ukrainy, pięknie dziękuję. Dziękuję także wszystkim tym osobom, które pomagały nie tylko sposób materialny, ale także poświęcały swój czas i były zaangażowane we wszelkie działania pomocowe dla uchodźców na terenie Iławy-  podsumowuje burmistrz.