• 31
    LIP 2022

  • Kategoria:Dla mieszkańców

    „Sznurowcy” nad Jeziorakiem? Cenne wakacyjne znalezisko!

Goście naszego miasta, bawiący na letnim wypoczynku nad Jeziorakiem, dokonali przypadkowo cennego odkrycia. W połowie lipca trzy dziewczynki pod opieką babci, Pani Marii Poniewierskiej z Krakowa, bawiły się na brzegu jeziora i znalazły coś niezwykle unikalnego!

zdjęcie

Kilkuletnią Miriam Ostapczuk zaciekawił dziwny żółty kamień, który pokazała babci. Pani Maria od razu zorientowała się, że to jakiś wytwór rąk ludzkich. Po sprawdzeniu w Internecie i konsultacji z kuzynem archeologiem, przekazała dziwny kamień pełnomocnikowi burmistrza Iławy ds. przestrzeni publicznej, który jest także archeologiem, panu Wiesławowi Skrobotowi.

- Dziwny kamień to krzemienny grot liściowaty, pochodzący najprawdopodobniej z młodszej epoki kamienia, czyli z neolitu, sprzed około 4.500-5000 lat. Na podstawie wstępnej analizy porównawczej grot ten można powiązać z kulturą pucharów lejkowatych lub  też - co może bardziej prawdopodobne - z kręgiem tzw. kultur ceramiki sznurowej.Interesujące ślady osadnictwa przedstawicieli tego kręgu kulturowego znane są między innymi z badań cmentarzyska kurhanowego w Babiętach Małych koło Susza- wyjaśnia Skrobot.

 

Grot ma utrąconą dolną część, tzw. trzonek, co utrudnia nieco doprecyzowanie szczegółowej chronologii i przynależności kulturowej. Zabytek zostanie przekazany specjalistom zajmującym się wytworami krzemiennymi epoki kamienia, którzy przeprowadzą dokładne badania przedmiotu i postarają się poszerzyć naszą wiedzę o nim.

 

W imieniu mieszkańców Iławy i całego Pojezierza Iławskiego dziękujemy Pani Marii Poniewierskiej i jej rezolutnym wnuczkom, że przekazały cenne znalezisko władzom lokalnym. Mimo iż grot na pozór nie robi wrażenia, a jego rozmiary nie są imponujące, odkrycie to otwiera nowy rozdział w badaniach nad najdawniejszymi dziejami Iławy i Jezioraka.