• Data rozpoczęcia:
    25 LIS 24 19:00

    Data zakończenia:
    25 LIS 24 21:00

    KInoteatr "Pasja" w Iławie

  • "Moje ręce krzyczą"

Iławskie Centrum Kultury oraz Olsztyński Teatr Głuchych zapraszają na:

Performans/teatralny manifest g/Głuchych

"MOJE RĘCE KRZYCZĄ"

Data: 25 listopada 2024 r.,
godz.: 19:00,
miejsce: Kinoteatr "Pasja" w Iławie,
wstęp wolny.

Widowisko powstało na podstawie 15 wywiadów/rozmów przeprowadzonych z osobami czującymi przynależność do środowiska i kultury g/Głuchych- były to osoby g/Głuche, słabosłyszące, z aparatami słuchowymi, z implantami ślimakowymi, z rodzin Głuchych, z rodzin słyszących oraz CODA (Child/Children of Deaf Adults).

W spektaklu zostały poruszone następujące kwestie:
-> Tematy bliskie życiu i codziennemu funkcjonowaniu osób g/Głuchych we własnym środowisku bez dźwięku i problemach wynikających z przymusu odnalezienia się w świecie z dźwiękiem;
-> Bogactwo Polskiego Języka Migowego i jego możliwości performatywne;
-> Różne formy twórczości osób g/Głuchych.

Performans wykonywany jest przez osoby Głuche w Polskim Języku Migowym z tłumaczeniem na żywo na foniczny język polski.

Do spektaklu stworzona jest również interaktywna instalacja artystyczna, której odbiorcami są widzowie przed spektaklem, wprowadzająca w tematykę wydarzenia oraz ukazująca olsztyńską społeczność g/Głuchych.

Projekt realizowany jest w ramach Funduszu Aktywizacji Twórczości Teatralnej, finansowany przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. 

Partnerem w realizacji projektu jest Olsztyńskie Stowarzyszenie Głuchych. 

Reżyseria i tłumaczenie na żywo: Natalia Świniarska 
Zespół aktorski/ wykonawcy: Małgorzata Mickiewicz, Aleksandra Lipska, Emil Wardziak.

Po spektaklu zorganizowana będzie rozmowa z publicznością z udziałem tłumaczek PJM.

Teatr jest młodą formą, która powstała na podwalinach historii olsztyńskich g/Głuchych a mianowicie historii Pantomimy Olsztyńskiej. Grupa powstała z potrzeby kontynuowania tradycji teatralnej olsztyńskich g/Głuchych oraz potrzeby mówienia o własnej sprawie we własnym języku. Uczestnicy pragną pokazywać bogactwo kultury g/Głuchych, języka migowego oraz wskazywać na możliwości performatywne wizualno- przestrzennej formy komunikacji. Zależy im również na szerzeniu wiedzy o osobach g/Głuchych i pogłębianiu świadomości społeczeństwa na temat środowiska osób niesłyszących. Teatr obecnie jest na etapie formalizowania struktur. W swoim repertuarze ma dwa spektakle. Pierwszym z nich jest "Moje ręce krzyczą", który jest głosem osób należących do środowiska g/Głuchych. Drugi spektakl "Ciało obrazowanie" powstał w technice Visual Vernacular, która w związku z ruchową formą ekspresji przynależy do środowiska twórców niesłyszących. 

Instytucje