• Nory leśnych zwierząt

Nory leśnych zwierząt

Norami określamy zwykle schronienia, jakie wykopują sobie w ziemi różne zwierzęta. Nory mogą być prostymi jamkami ale często są to skomplikowane systemy korytarzy i komór. Niektóre wykorzystywane są przez wiele lat, inne mogą służyć tylko tymczasowo. Nory możemy spotkać także w dolinie Iławki.

Kret. Jest to chyba nasz najbardziej znany budowniczy podziemnych gniazd. Kret buduje pod ziemią cały system korytarzy i komór, które służą mu do polowania (wpadają do nich bezkręgowce) i mieszkania. Wykopaną ziemię usuwa na powierzchnię tworząc kretowiska. W centralnej części rewiru kreta znajduje się wyścielona roślinami komora, nad którą znajduje się największe kretowisko. W jej sąsiedztwie kret buduje sobie spiżarnię, w której gromadzi dżdżownice.

Karczownik. Często występuje w sąsiedztwie wód i jak na nasze gryzonie jest całkiem okazały – liczy sobie ponad 20 cm długości (licząc z ogonem – 40 cm). Żywi się roślinami, ogryza też korę drzew, czym nie zaskarbia sobie ludzkiej sympatii. Kopie tuż pod powierzchnią ziemi cały system tuneli, które prowadzą go do miejsc żerowania. Płytko pod ziemią znajdują się też spiżarnie, ale komory gniazdowe zakłada głębiej – nawet metr pod ziemią.

Lis. Lis to znany przechera – często kopie kilka nor, ale zamieszkuje tylko jedną. Pozostałe służą mu jako kryjówki tymczasowe, na wypadek zagrożenia. Główna nora ma kilka korytarzy prowadzących do różnych wyjść. Lisią norę można poznać po szczątkach jego ofiar a także małej górce przed wejściem, usypanej ze świeżej ziemi.

Bóbr. Chciałoby się powiedzieć – przecież bóbr nie mieszka w norach tylko w żeremiach! Bobry jednak nie zawsze budują żeremia, jeżeli brzegi są strome – zamieszkują całą rodziną w podziemnych norach, do których prowadzą podwodne korytarze. Sama nora znajduje się nad poziomem wody, podobnie jak w żeremiach.

Turkuć podjadek. Owad, którego z nazwy znają niemal wszyscy ale w naturze widziało niewielu. Choć jest pospolity, to podziemny tryb życia sprawia, że dostrzegamy tylko efekty jego działalności – podgryzione korzenie roślin. Turkuć kopie sieć wąskich korytarzy.

Świerszcz polny. Świerszcze są kuzynami pasikoników i szarańczaków. Żyją w niewielkich norkach, które same wykopują i do których chowają się zaniepokojone. Jeżeli jednak usłyszymy świerszcza i spokojnie, cierpliwie do niego podejdziemy, z pewnością uda się go nam zobaczyć.