• 07
    LIS 2024

  • Kategoria:LOWE

    Lokalny Ośrodek Wsparcia i Edukacji

Projekt jest możliwością zwięszania i rozwijania swoich kompetencji w szeroko pojętej edukacji, która nie kończy się na szkole, a trwa przez całe dorosłe życie. To szeroka oferta DARMOWYCH kursów, zajęć i warsztatów dla osób 18+ , które stawiają na własny rozwój i  zwiększanie kompetencji przydatnych na rynku pracy i w codziennym życiu. 

zdjęcie

Głównym celem LOWE jest aktywizowanie dorosłych i społeczności lokalnych na rzecz rozwoju umiejętności stanowiących podstawę dla uczenia się przez całe życie, przydatnych do poruszania się na rynku pracy, dla rozwoju osobistego i rozwoju wspólnot.
Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji jest określeniem nowej roli, którą szkoły mogą pełnić w aktywizowaniu dorosłych i społeczności lokalnej na rzecz rozwoju umiejętności stanowiących podstawę dla uczenia się przez całe życie, w szczególności na obszarach defaworyzowanych. Pozwalają one na kontynuację edukacji na różnych poziomach i w różnych dziedzinach, na stawianie i osiągnie celów, na radzenie sobie w różnych sytuacjach. Są to zatem umiejętności uniwersalne ułatwiające poruszanie się na rynku pracy, potrzebne dla rozwoju wspólnot, w tym społeczności lokalnych i dla rozwoju osobistego. Inaczej nazywane są kluczowymi kompetencjami, w skład których wchodzą tzw. umiejętności podstawowe. Należą też do nich umiejętności cyfrowe, których znaczenie dla wszystkich jest obecnie oczywiste.

W oparciu o potencjał, zasoby, instytucje lokalne i współpracę ponadlokalną tworzymy ofertę uczenia się dla dorosłych. Oferta ta nie opiera się wprost na programach nauczania i podręcznikach stosowanych w edukacji dzieci i młodzieży, ale na diagnozie dotyczącej tego, jakie umiejętności są potrzebne dorosłym, jakie są ich luki kompetencji oraz jakie są ich potencjały, które można wykorzystać.

Na tej podstawie tworzona jest oferta różnych treści i form uczenia się, można to sprowadzić do określenia: „szyta na miarę”. Oferta ta ma zatem charakter edukacji pozaformalnej, tj. organizowanej instytucjonalnie, ale poza oficjalnymi programami nauczania.
Utworzenie LOWE jest dofinansowane ze środków programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur, działanie: FEWM.06.05-IZ.00-001/24 Edukacja przez całe życie, tytuł projektu: Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Iławie, kwota dofinansowania 500 000,00 zł. Projekt będzie realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Obywatelskich.


Kryteria dostępu (obligatoryjne):

  •  miejsce zamieszkania na terenie Iławy, woj. warmińsko-mazurskie, w rozumieniu kodeksu cywilnego (weryfikacja na podstawie danych zawartych w formularzu zgłoszeniowym oraz oświadczenia i dokumentów, takich jak dokument z urzędu skarbowego — CFR, rachunki za media, lub inne dokumenty potwierdzające adres zamieszkania).
  • wiek powyżej 18 roku życia (weryfikacja na podstawie numeru PESEL w formularzu zgłoszeniowym).
  •  przynależność do co najmniej jednej z grup:
    • rodzice lub opiekunowie dzieci realizujących obowiązek szkolny (weryfikacja na podstawie formularza zgłoszeniowego);
    • osoby dorosłe mające utrudniony dostęp do form edukacji (weryfikacja na podstawie formularza zgłoszeniowego);
    • osoby dorosłe mające niski poziom wykształcenia lub wymagające jego aktualizacji (weryfikacja na podstawie formularza zgłoszeniowego);
    • osoby dorosłe nieaktywne zawodowo lub bezrobotne (weryfikacja na podstawie zaświadczenia z urzędu pracy lub ZUS/US);
    • osoby podlegające formom pomocy społecznej i wsparcia rodziny (weryfikacja na podstawie zaświadczenia z MOPS);
    • osoby dorosłe w wieku 45+ (weryfikacja na podstawie formularza zgłoszeniowego). • osoby, które chciałby podnieść swoje kompetencje.

Rekrutacja uczestników prowadzona jest w trybie ciągłym tj. w okresie 01.11.2024 — 31.12.2025.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie składają dokumenty rekrutacyjne ( ZAŁĄCZNIKI DO POBRANIA) , tj.:
a) Formularz rekrutacyjny (załącznik nr 1);
b) Klauzulę informacyjną dla osoby, której dane są przetwarzane w ramach realizacji Projektu (załącznik nr 2);
c) Deklarację uczestnictwa (załącznik nr 3); d) Dokument potwierdzający status na rynku pracy (zaświadczenie ZUS, zaświadczenie z zakładu pracy, zaświadczenie z urzędu pracy;
e) Dokument potwierdzający miejsce zamieszkania na terenie województwa warmińskomazurskiego (np. zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, rachunki za media);
f) W przypadku osób z niepełnosprawnością — kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności lub dokument równoważny;
g) W przypadku osób korzystających z pomocy społecznej – zaświadczenie z MOPS.

Dokumenty rekrutacyjne należy składać  za pośrednictwem poczty/kuriera na adres: Szkoła Podstawowa nr 5 w Iławie, ul. Wiejska 11 LUB w formie skanu dokumentów przesłanego na adres e-mail: loweilawa@wp.pl z obowiązkiem dostarczenia oryginałów dokumentów do Punktu Rekrutacyjnego w terminie 5 dni roboczych od dnia przesłania skanów.

Komisja Rekrutacyjna projektu pn. „Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Iławie“ dokona oceny formalnej zgłoszeń. W wyniku oceny formalnej powstanie lista zgłoszeń odrzuconych ze względów formalnych oraz lista zgłoszeń zakwalifikowanych do udziału w projekcie. Przyczyną odrzucenia zgłoszenia może być m.in. niespełnianie kryterium wieku, zamieszkiwanie poza miastem Iława, brak przynależności do wymaganej grupy, brak wymaganych dokumentów lub niekompletność zgłoszenia.

Szczegółowe informacje o Projekcie dostępne sa w Regulaminie (do pobrania).