22
KWI 2025
Środki ochrony roślin a zapylacze - apel Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie
-
Kategoria:
-
Dla mieszkańców
09
LIP 2024
Każdy z nas dobrze zna klasyczną hulajnogę z czasów dzieciństwa. Elektryczna wersja okazuje się być jeszcze przyjemniejsza i wygodniejsza, pomaga w szybkim przemieszczeniu się z punktu A do punktu B, bez większego wysiłku. Pierwsze hulajnogi elektryczne na wynajem w Iławie pojawiły się rok temu. Od tego czasu niewątpliwie ułatwiły mieszkańcom codzienne aktywności, jednak przyniosły także większe ryzyko niebezpiecznych wypadków, dlatego apelujemy UŻYWAJMY ICH Z GŁOWĄ.
- Hulajnoga na wynajem to wygoda dla użytkownika, bo wystarczy aplikacja w telefonie, ale także dbałość o ekologię. Hulajnogi są bowiem napędzane elektrycznie. Cieszę się, że taka opcja pojawiła się w naszym mieście. Niepokój budzi jednak ich niewłaściwe użytkowanie i wypadki, do jakich dochodzi z ich udziałem. Chciałbym zaapelować do wszystkich, którzy korzystają z tego środka, aby robić to z rozwagą i poszanowaniem innych uczestników ruchu- mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.
W Iławie doszło już do wielu wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych, w których poszkodowani byli zarówno piesi, jak i kierujący. Najtragiczniejszym skutkach był ten, w którym starsza kobieta idąc chodnikiem została potrącona przez jadącego
na hulajnodze nastolatka doznała poważnych obrażeń, w wyniku których zmarła.
Duża ilość wypadków z udziałem hulajnóg na terenie całego kraju wymusiła na ustawodawcach wprowadzenie nowych regulacji. Zgodnie z nimi nowa definicja e-hulajnogi to dwuosiowy pojazd elektryczny bez siedzenia i pedałów przeznaczony tylko dla osoby, która się nim porusza. Co oznacza, że:
Problemem w Iławie stały się również hulajnogi porozrzucane na drogach dla pieszych i dla rowerów blokujące ruch na chodniku i stwarzające niebezpieczeństwo wypadku rowerzysty. Kodeks drogowy obliguje użytkowników e-hulajnóg do parkowania pojazdów według określonych w ustawie zasad. „Dopuszcza się postój roweru, hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego na drodze dla pieszych w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi drogi dla pieszych najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2.” Cytat. Źródło: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, art. 47., ust. 3.
Przestrzeganie zasad jest ważne dla wszystkich użytkowników dróg, przez nieprzestrzeganie ich ryzykujemy przede wszystkich zagrożeniem naszego bezpieczeństwa, zdrowia i życia. Ucierpieć mogą też nasze portfele.
Madaty i ich wysokość
W 2023 roku wprowadzono szereg mandatów za naruszenie przepisów ruchu drogowego przez użytkowników hulajnóg elektrycznych. Oto niektóre z nich:
Dbajmy o nasze bezpieczeństwo!
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zapoznanie się z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego dotyczącymi hulajnóg elektrycznych. Wiedza na temat tego, gdzie można jeździć hulajnogą i z jaką prędkością, jest kluczowa. Gdy tylko jest to możliwe, należy korzystać z wyznaczonych dróg dla rowerów, przestrzegając przy tym dozwolonej prędkości.
Przestrzeganie tych zasad nie tylko pozwoli uniknąć mandatu, ale zapewni komfort i bezpieczeństwo nam, jak i wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Za codokładnie może grozić mandat? Przeczytajcie na stronie Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie:
22
KWI 2025
Kategoria:
Dla mieszkańców
18
KWI 2025
Kategoria:
Dla mieszkańców
17
KWI 2025
Kategoria:
Dla mieszkańców, Realizacje inwestycji miejskich, Aktualności wsparcie państwowe