• 09
  LIP 2024

 • Kategoria:Dla mieszkańców

  Hulaj z głową!

Każdy z nas dobrze zna klasyczną hulajnogę z czasów dzieciństwa. Elektryczna wersja okazuje się być jeszcze przyjemniejsza i wygodniejsza, pomaga w szybkim przemieszczeniu się z punktu A do punktu B, bez większego wysiłku. Pierwsze hulajnogi elektryczne na wynajem w Iławie  pojawiły się rok temu. Od tego czasu niewątpliwie ułatwiły mieszkańcom codzienne aktywności, jednak przyniosły także większe ryzyko niebezpiecznych wypadków, dlatego apelujemy UŻYWAJMY ICH Z GŁOWĄ.

zdjęcie

- Hulajnoga na wynajem to wygoda dla użytkownika, bo wystarczy aplikacja w telefonie, ale także dbałość o ekologię.  Hulajnogi są  bowiem napędzane elektrycznie. Cieszę się, że taka opcja pojawiła się w naszym mieście. Niepokój budzi jednak ich niewłaściwe użytkowanie i wypadki, do jakich dochodzi z ich udziałem. Chciałbym zaapelować do wszystkich, którzy korzystają z tego środka, aby robić to z rozwagą i poszanowaniem innych uczestników ruchu- mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.  

W Iławie doszło już do wielu wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych, w których poszkodowani byli zarówno piesi, jak i kierujący. Najtragiczniejszym skutkach był ten, w którym starsza kobieta idąc chodnikiem została potrącona przez jadącego
na hulajnodze nastolatka doznała poważnych obrażeń, w wyniku których zmarła.

Duża ilość wypadków z udziałem hulajnóg  na terenie całego kraju wymusiła na ustawodawcach wprowadzenie nowych regulacji.  Zgodnie z nimi nowa definicja e-hulajnogi to dwuosiowy pojazd elektryczny bez siedzenia i pedałów przeznaczony tylko dla osoby, która się nim porusza. Co oznacza, że:

 • zabronione jest poruszanie się na niej więcej niż jednej osoby na raz.
 • przeznaczone są dla osób powyżej 18 roku życia, a młodsze osoby muszą mieć specjalne uprawnienia w postaci prawa jazdy kategorii AM lub karty rowerowej. Minimalny wiek osoby kierującej takim pojazdem, niezależnie od uprawnień, wynosi 10 lat. Osoby w wieku poniżej 10 lat nie mogą się na niej poruszać, nawet w obecności osoby dorosłej.
 • Zabroniona jest też jazda pod wpływem alkoholu.
 • Hulajnogi elektryczne nie mogą także holować innych pojazdów ani przedmiotów, a użytkownik w trakcie jazdy nie może doczepiać się do samochodów i motocykli.  

Problemem w Iławie stały się również hulajnogi porozrzucane na drogach dla pieszych i dla rowerów blokujące ruch na chodniku i stwarzające niebezpieczeństwo wypadku rowerzysty.  Kodeks drogowy obliguje użytkowników e-hulajnóg do parkowania pojazdów według określonych w ustawie zasad. „Dopuszcza się postój roweru, hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego na drodze dla pieszych w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi drogi dla pieszych najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2.” Cytat. Źródło: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, art. 47., ust. 3.

Niezależnie od tego z jakiego środku transportu osobistego korzystasz, należy parkować je tak, by nie przeszkadzać przechodniom.

 

Przestrzeganie zasad jest ważne dla wszystkich użytkowników dróg, przez nieprzestrzeganie ich ryzykujemy przede wszystkich zagrożeniem naszego bezpieczeństwa, zdrowia i życia. Ucierpieć mogą też nasze portfele.

Madaty i ich wysokość

W 2023 roku wprowadzono szereg mandatów za naruszenie przepisów ruchu drogowego przez użytkowników hulajnóg elektrycznych. Oto niektóre z nich:

 • Naruszenie zasad korzystania z chodnika: 200 zł
 • Zbyt szybka jazda po chodniku i nieustąpienie pierwszeństwa pieszym: 300 zł
 • Niekorzystanie z wyznaczonej drogi dla rowerów: 100 zł
 • Przekroczenie dozwolonej prędkości na drodze dla rowerów (20 km/h): zastosowanie standardowego taryfikatora
 • Jazda w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila): 2500 zł
 • Poruszanie się po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila): 1000 zł
 • Niewłaściwe parkowanie: 100 zł
 • Jazda dwóch osób na jednej hulajnodze: 300 zł

Dbajmy o nasze bezpieczeństwo!

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zapoznanie się z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego dotyczącymi hulajnóg elektrycznych. Wiedza na temat tego, gdzie można jeździć hulajnogą i z jaką prędkością, jest kluczowa. Gdy tylko jest to możliwe, należy korzystać z wyznaczonych dróg dla rowerów, przestrzegając przy tym dozwolonej prędkości.

Pamiętajmy, że jako użytkownicy hulajnóg elektrycznych jesteśmy pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, na których ciążą takie same obowiązki, jak na innych użytkownikach dróg!

Przestrzeganie tych zasad nie tylko pozwoli uniknąć mandatu, ale zapewni komfort i bezpieczeństwo nam, jak i wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Za codokładnie  może grozić mandat? Przeczytajcie na stronie Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie: