• 13
    WRZ 2023

  • Kategoria:Dla mieszkańców

    ZAPRASZAMY DO IŁAWY NA FINAŁ PGE POLSAILING- żeglarskie zakończenie sezonu na dzikiej plaży

W niedzielę 17 września w Iławie odbędzie się Wielki Finał PGE PolSailing 2023, czyli podsumowanie ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej PGE PolSailing. Na Jezioraku odbędą się m.in. regaty dla dzieci na łódkach Optimist oraz na windsurfingu. Nie zabraknie atrakcji na lądzie otwartych dla wszystkich.

zdjęcie

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing jest największym w Polsce, kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami sportowymi oraz przy udziale środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i dzięki wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Podstawą programu edukacji żeglarskiej jest nie tylko nauka podstaw żeglarstwa, ale również przekazywanie wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego.

W tym roku bezpłatne zajęcia w ramach programu PGE PolSailing prowadziły 34 ośrodki w całym kraju. Dzieci uczyły się podstaw żeglarstwa na łódkach klasy Optimist oraz na windsurfingu. Zajęcia na wodzie uzupełnione były aktywnościami na lądzie, takimi jak: warsztaty, spotkania moderowane, gry sprawnościowe i zabawy terenowe. Tradycyjne już, zwieńczeniem i podsumowaniem tych aktywności jest Wielki Finał PGE PolSailing, pełen atrakcji dla całych rodzin, który już w niedzielę 17 września, w godzinach 12-18 odbędzie się w iławskiej ekomarinie oraz na terenie przyległej do niej plaży. 

- Zachęcam wszystkich mieszkańców Iławy do odwiedzenia ekomariny i wzięcia udziału w naszych aktywnościach. Żeglarstwo jest pięknym, bezpiecznym i wartościowym sportem. Warto się o tym przekonać osobiście. Najbliższa niedziela może być nie tylko początkiem żeglarskiej pasji na całe życie, ale i wielkiej sportowej kariery, wiodącej na igrzyska olimpijskie. Zachęcam do zaplanowania rodzinnej wizyty w Iławie – powiedział Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Finał PGE PolSailing ma charakter uproszczonych regat i spotkają się na nim reprezentacje z regionalnych ośrodków programu PGE PolSailing z całej Polski. Dla wielu dzieci będą to ich pierwsze regaty w życiu. Na brzegu zaś będzie trwał żeglarski piknik. Można będzie skorzystać z ogólnodostępnych, bezpłatnych atrakcji – będą rejsy po Jezioraku, będzie symulator żeglowania na lądzie, tor skimboardowy, trickboardy, basen ze zdalnie sterowanymi łódkami, trampolina, pokazy sprzętu żeglarskiego, gry i zabawy nie tylko żeglarskie, będzie strefa malucha i strefa PGE z atrakcjami edukacyjnymi na temat energii ze źródeł odnawialnych.

- Finał to dla nas szczególny moment, podczas którego skupiamy nasze inicjatywy podejmowane w ramach programu PGE PolSailing, skierowane do najmłodszych, na poziomie sportu powszechnego. To taka żeglarska praca u podstaw, która pokazuje dzieciom, że żeglarstwo może być świetną zabawą, przygodą, rozbudzaniem pasji i wyobraźni. Przy okazji aktywizujemy też całe rodziny, zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że to na barkach rodziców dzisiaj spoczywa obowiązek inspiracji swoich dzieci i podsuwanie im pomysłów na różne aktywności dodaje Tomasz Chamera, prezes PZŻ.

Program PGE PolSailing jest stawiany jako wzór wśród wielu innych projektów upowszechniających sport i ceniony nie tylko przez dzieci i młodzież, ale też przez wiele branżowych instytucji i organów administracji państwowej.

- I wcale się temu nie dziwimy, gdyż widzimy, że przynosi on wymierne efekty. Przez 10 lat trwania programu skorzystało z niego tysiące dzieci z całej Polski, wiele z nich trafiło później do klubów żeglarskich na regularne zajęcia i pływa po akwenach morskich i śródlądowych, zarówno turystycznie, jak i sportowododaje Filip Kazuła, koordynator programu PGE PolSailing.

Wielki Finał PGE PolSailing odbędzie się w Iławie 17 września 2023 roku. Weźmie w nim udział około 100 młodych adeptów żeglarstwa z całej Polski. Impreza ma jednak charakter otwarty, a Polski Związek Żeglarski zaprasza na "dziką plażę" oraz do ekomariny w Iławie całe rodziny, dla których przygotowano szereg atrakcji.

Patronat Honorowy nad imprezą objęli Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.