• 09
    GRU 2022

  • Kategoria:Dla mieszkańców, Realizacje inwestycji miejskich

    Od 12 grudnia elektryczne autobusy zaczną kursy na Gajerek!

Pierwszy autobus linii nr 4 rozpocznie przejazd przez Gajerek od najbliższego poniedziałku. Zmieniona trasa prowadzić będzie od Dworca PKP do ronda na ulicy Dąbrowskiego. Z uwagi na wąskie ulice osiedlowe kursować tu będą nieco mniejsze autobusy elektryczne, które zostały niedawno zakupione przez miasto.

zdjęcie

 

-Zgodnie z obietnicą wprowadzamy linie autobusowe na osiedle Gajerek, czyli tam gdzie nigdy do tej pory nie kursowały. To historyczny moment dla mieszkańców osiedla, ponieważ ta część miasta zawsze była omijana przez komunikację miejską.  Ta zmiana była potrzebna i mam nadzieję, że teraz jak w przypadku osiedla Piastowskiego, mieszkańcy skorzystają z tych udogodnień i będą mogli łatwiej dotrzeć do centrum miasta - komentuje burmistrz Dawid Kopaczewski.

- 12 grudnia o  godzinie 6:25 z przystanku przy ul Dworcowej wyruszy autobus elektryczny Yutong E8  i pojedzie następującą trasą: ul. Andersa, ul. Smolki, ul. Skłodowskiej- Curie, ul. 1-go Maja, ul Gdańska, ul. Bydgoska, ul Grudziądzka, ul. Biskupska, u. Konstytucji 3 Maja, ul Niepodległości, ul. Kościuszki, Al. Jana Pawła II, ul. Dąbrowskiego , ul Dąbrowskiego (rondo). Cała trasa zajmie ok 26 minut w jedną stronę. Przewidujemy realizację 9 kursów- mówi Prezes ZKM Roman Smoliński.

- Od niedawna na terenie naszej bazy zainstalowaliśmy farmę fotowoltaiczną, co pozwoli obniżyć koszty eksploatacji związanych z zużyciem energii elektrycznej przez nowe autobusy- dodaje Smoliński.

Autobusy, które będą kursować po Gajerku to nowe zeroemisyjne pojazdy elektryczne zakupione w ramach projektu pn. Rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego w Iławie. Projekt ten obejmował również:
- wyposażenie wszystkich 14 pojazdów komunikacji miejskiej w biletomaty;
- zakup ładowarki do ładowania pojazdów elektrycznych;
-wybudowanie zatok przystankowych wzdłuż ul. Kopernika oraz Al. Jana Pawła II, oraz przebudowę lub wybudowanie dróg rowerowych i wymianę oświetlenia na energooszczędne w obrębie nowopowstałych przystanków

Do końca roku na 4 kolejnych przystankach pojawią się tablice dynamicznej informacji pasażerskiej na ulicach: Niepodległości - 2 szt.,  Odnowiciela i Dąbrowskiego.

Zadanie dofinansowane jest  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Regionalny Program Operacyjny Woj. Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Wysokość dofinansowania stanowi 80,99% czyli 3 687 892,25 zł, a całość projektu wyniesie  5.766 119,96 zł.