MAJ 2022

Zajęcia Aktywnej Rehabilitacji w Iławie

Urząd Miasta Iławy razem  z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji (FAR) serdecznie zaprasza wszystkie osoby poruszające się na wózku inwalidzkim (dzieci,młodzież  i osoby dorosłe)  na stacjonarne zajęcia aktywnej rehabilitacji.

-Niezależnie od uprawianej dyscypliny, największym przeciwnikiem jest dla niepełnosprawnego on sam, słabości, z którymi się zmaga. Odnalezienie siły do treningów i stopniowo czynione postępy zachęcają  do dalszej pracy nad sobą, pokazując jednocześnie, że niepełnosprawność nie musi oznaczać rezygnacji z samorozwoju i walki o większą samodzielność. Pozytywnie wpływa to na poczucie własnej wartości, dlatego gorąco zachęcam wszystkie osoby zainteresowane z naszego miasta do udziału w zajęciach już 21 maja!- mówi Dorota Kamińska zastępczyni Burmistrza Miasta Iławy.

Podnoszenie sprawności fizycznej to jednak nie jedyna zaleta takiego sposobu spędzania czasu. W przypadku osób zmagających się z ograniczeniami ruchowymi, często funkcjonujących z dużą pomocą bliskich, niezwykle istotny jest aspekt psychologiczny i społeczny.

Sport staje się zatem sposobem na rozładowanie napięcia emocjonalnego, pomaga się zrelaksować i wypocząć, stanowi urozmaicenie trudnej codzienności. Duże znaczenie ma również czynnik socjalizacyjny – sporty grupowe pozwalają na stały kontakt z osobami zmagającymi się z podobnymi trudnościami, co pozwala odnaleźć punkt odniesienia, utożsamić się z grupą, zamiast skupiać się na własnym cierpieniu.

Podstawą jest określenie własnych predyspozycji i wyznaczenie sobie celu. Choć początki bywają trudne, pojawia się zwątpienie i niechęć, warto dać sobie czas. Pomocna może okazać się rozmowa z „aktywnym sportowo niepełnosprawnym”, który pomoże się przełamać i odnaleźć motywację do zmiany dotychczasowego trybu życia.

Zajęcia Aktywnej Rehabilitacji w Iławie obejmują m. innymi :

- technikę jazdy na wózku,

- trening usprawniający ( ogólnokondycyjny ),

- naukę przesiadania i przenoszenia,

- gry zespołowe,

- zabawy integracyjne.

Spotkanie organizacyjne i pierwsze zajęcia odbędą się w Centrum Aktywności Lokalnej w Iławie, ul. Wiejska 2D  w sobotę 21. 05. 2022 roku o godzinie 11:00.

Uczestnictwo w zajęciach jest całkowicie BEZPŁATNE.