MAJ 2022

1 czerwca rozpoczynamy przyjmowanie wniosków rezerwacyjnych do kolumbarium

Już wkrótce mieszkańcy Iławy będą mogli składać wnioski rezerwacyjne niszw nowo wybudowanym kolumbarium na cmentarzu na ul. Piaskowej.  Łącznie udostępnionych będzie  30 nisz, każda z nich pomieści 4 urny.

Wnioski kierowane do Burmistrza Miasta Iławy w formie papierowej  będzie można składać do kancelarii Urzędu Miasta Iławy (pok. 120 ) od 1 czerwca 2022 r. od godz. 7:15. Nisze będą przydzielane kolejno, począwszy od górnego rzędu, od strony lewej.

Uwaga! Ze względu na duże zainteresowanie i ograniczoną liczbę miejsc liczy się data oraz godzina wpływu wniosku.

Nisza to odpowiednik tradycyjnego grobu, w której znajdują się 4 miejsca na urny z prochami. Osoba, która chciałaby zarezerwować niszę w iławskim kolumbarium powinna złożyć wniosek (nie obowiązuje żaden wzór) do Burmistrza Miasta Iławy, który po pozytywnym rozpatrzeniu zobowiązuje rezerwującego do uiszczenia opłaty w wysokości 8000 zł. Za każdorazowe dołożenie urny ( max 4) obowiązuje opłata 500 zł. Pełen koszt za rezerwacji niszy z czterema urnami wynosi zatem 10.000 tys. zł. Dla porównania koszty związane z rezerwacją grobu i wykonania średniej wielkości pomnika to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Czym dokładnie jest kolumbarium?
To zbiorowy grobowiec do pochówku pokremacyjnego. Składa się z nisz wykonanych w ścianie pamięci na cmentarzu. Nisza to odpowiednik tradycyjnego grobu, w której znajduje się kilka miejsc na urny z prochami.

Kolumbarium na cmentarzu na ul. Piaskowej w Iławie powstało  w odpowiedzi na potrzeby  mieszkańców Iławy, którzy coraz częściej wybierają kremację oraz pochówek prochów. Obiekt zaprojektowany w Iławie  tworzą dwa kamienne, wysokie na dwa metry skrzydła tworzące razem zaciszny zakątek. W każdym skrzydle jest 15 nisz mieszczących po 4 urny, co łącznie daje miejsce na 120 urn. Przed Kolumbarium bliscy będą mogli zapalić tradycyjnie znicze oraz złożyć  kwiaty. W pobliżu Kolumbarium powstało również Ossuarium - zbiorowa mogiła.