PAZ 2021

Iława inwestuje w nowoczesny i wielofunkcyjny sprzęt

Flota Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie wzbogaciła się o pięć nowych ciągników marki DEUTZ-FAHR. Oznacza to, że tegoroczna Akcja Zima będzie mogła w całości zostać przeprowadzona samodzielnie przez ZKM.

Wielozadaniowe maszyny na lata

Inwestycja jest istotna dla miasta z dwóch względów. Po pierwsze dzięki zakupionym maszynom ZKM będzie samowystarczalny i nie będzie zlecał działań podwykonawcom w okresie zimowym. Po drugie ciągniki są wielofunkcyjne i dzięki dodatkowemu osprzętowi będą mogły być wykorzystywane przez cały rok np. do koszenia trawy, przewożenia drewna i innych materiałów, zamiatania i spłukiwania ulic lub chodników. W tym przypadku będą jednak potrzebne zakupy dodatkowych modułów.

Zakup nowego sprzętu poszerzy możliwości działań realizowanych przez ZKM i ograniczy konieczność ich zlecania podwykonawcom. Jak wszyscy wiemy ceny paliw, energii i różnych surowców rosną od dłuższego czasu, dlatego tak istotnym jest wprowadzanie rozwiązań służących generowaniu oszczędności. Dzięki zakupionym maszynom wchodzimy w XXI wiek. Podnosimy tym samym jakość naszych usług – dodaje Burmistrz Miasta Iławy Dawid Kopaczewski.

Koszty Akcji Zima są uzależnione przede wszystkim od warunków pogodowych. W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia ze srogą zimą i efekt był natychmiast widoczny w pozycjach budżetowych. Nowe ciągniki pomogą nam znacznie obniżyć koszty oraz odpowiednio zabezpieczyć miasto na wypadek trudnych warunków atmosferycznych. Zakupione ciągniki wyposażone są w takie rozwiązania konstrukcyjne, które zapewnią ich użytkowanie przez cały rok – wyjaśnia prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie Roman Smoliński.

Nowe pojazdy cechuje przede wszystkim wysoka wydajność, wszechstronność i trwałość. Dodatkowym atutem jest ograniczona emisja spalin do środowiska. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne umożliwiają ich wielozadaniowość.