PAZ 2018

• Kategoria:Projekty UE

Nowy sprzęt w Centrum Aktywności Lokalnej

W ramach projektu unijnego pn. "Poprawa dostępności do wysokiej jakości usług w zakresie aktywizacji dzieci i młodzieży" zrealizowano następujące zadania:

- wzmocnienie więźby dachowej oraz remont budynku Ośrodka Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie przy ul. Chełmińskiej 1 oraz jego doposażenie,

- wyposażenie Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Wiejskiej 2D.

Efektem finalnym projektu jest oddanie do dyspozycji Centrum Aktywności Lokalnej (CAL) wyposażenia 9 specjalistycznych pracowni tj. gastronomicznej, krawiecko-hafciarskiej, witrażu i fusingu, ceramiki i decoupage`u, gospodarczo-stolarskiej, rękodzieła, gospodarstwa domowego, multimedialnej (w tym wyposażenie elektroniczne dostosowane dla osób z dysfunkcją wzroku) oraz umiejętności społecznych, w których organizowane są integracyjne warsztaty artystyczno-rozwojowe dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

CAL dysponuje także świetnie wyposażoną Salą Doświadczania Świata (m.in. łóżko wodne, wibropodest, baldachim światłowodów, interaktywne kolumny wodne, basen z podświetlanymi piłeczkami tor świetlno - dźwiękowy, hamaki terapeutyczne), w której prowadzona jest terapia sensoryczna dla dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i deficytami.

Dzięki zakupionemu wyposażeniu rehabilitacyjnemu (m.in. poręczy do nauki chodu, kabiny do ćwiczeń i zawieszeń UGUL wraz z osprzętem, pionizatora, fotela masującego, rotorów, tablic do ćwiczeń manualnych) realizowane tu są różnorodne formy aktywizacji, rehabilitacji i terapii dzieci (w tym diagnoza i wczesna rehabilitacja dzieci najmłodszych), młodzieży i osób dorosłych.

Zagospodarowanie czasu wolnego w formie interaktywnych gier i aktywności ruchowej to kolejna możliwość dla grup z terenu miasta. Do dyspozycji użytkowników CAL jest sala aktywnej rekreacji z bogatą propozycją gier i aktywności ruchowych, jak np. bilard, cymbergaj, dart, piłkarzyki, czy zestawy treningowe do ćwiczeń siłowych.

W ofercie CAL dostępna jest także możliwość skorzystania z sal konferencyjnych wyposażonych w niezbędne meble (krzesła, stoły, mównica, podest sceniczny) oraz profesjonalne zestawy audio-wizualne i nagłośnieniowe.

Projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko - Mazurskiego na lata 2014 - 2020 w ramach 9 osi priorytetowej: Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych, działania: Infrastruktura socjalna. Całkowita wartość projektu unijnego wyniosła ostatecznie niespełna 763,9 tys. złotych w tym dofinansowanie unijne w wysokości niespełna 571,7 tys.