• 03
    WRZ 2021

  • Kategoria:Dla mieszkańców

    Międzypokoleniowe spotkanie z Tradycją Warmii i Mazur w Szymbarku

18 września br. Zamek w Szymbarku będzie tętnił historycznym i kulturalnym życiem.

zdjęcie

Poznaj tradycję Warmii i Mazur z Fundacją Zamek Szymbark

Degustacja regionalnych potraw, pokazy produktów regionalnych, spotkanie z lokalnymi twórcami i gotowanie na żywo z gwiazdami świata kulinariów, konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich, a do tego mnóstwo historycznych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Fundacja Zamek Szymbark zaprasza 18 września od 11:00 do 18:00 pod Zamek w Szymbarku na „Międzypokoleniowe spotkanie z Tradycją Warmii i Mazur”, które odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2021.

Celem Międzypokoleniowego spotkania z tradycją Warmii i Mazur jest promocja kultury regionu poprzez prezentację lokalnych wyrobów, potraw oraz osób uprawiających ginące zawody, dlatego najważniejszym punktem programu jest możliwość spotkania się z kilkunastoma lokalnymi producentami żywności, a przede wszystkim z ich produktami. Odwiedzający wydarzenie będą mogli skosztować m.in. pysznych produktów od „Sery z Jelenia”, naturalnych przypraw i herbat z „Turowskiego Młyna” oraz „Wróćmy do ziół”, owoców i warzyw z ekologicznych gospodarstw, wędlin z Gietrzwałdu, miodów i innych pszczelich smakołyków z aż dwóch pasiek, ryb i przetworów rybnych z Iławskiego Gospodarstwa Rybnego, a na dorosłych uczestników czekają nalewki „21 smaków” oraz piwa regionalne. Podczas degustacji będzie można poznać i przypomnieć sobie tradycyjne smaki regionu, a także podzielić się swoimi przepisami na dania regionalne. Wszystkie przepisy zostaną spisane i opublikowane na stronie internetowej www.zamekszymbark.pl. Niematerialne dziedzictwo regionu często umyka kolejnym pokoleniom, a rzadkie umiejętności kultywowane w małych społecznościach zanikają. Dlatego organizatorzy postanowili odświeżyć kulinarną historię regionu zapraszając do współpracy Koła Gospodyń Wiejskich i organizując dla nich konkurs na najlepsze danie regionalne, w którym znajdziemy smaki historii, kształtującej przez wieki lokalną kuchnię i społeczność.

Międzypokoleniowe spotkanie mieszkańców, to także doskonała okazja do przekazania wiedzy o ginących zawodach młodszym (ale nie tylko) pokoleniom.  Podczas imprezy będzie można podziwiać pracę m.in. rzeźbiarzy, hafciarek, twórców rzeźbiarzy i innych artystów i rękodzielników, a także wystawy artystów i historycznych zdjęć zamku. Spotkaniu z lokalnymi twórcami i producentami towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje: pokazy kulinarne w wykonaniu Pana Krzysztofa Malinowskiego, Kurta Schellera oraz Walentyny Jałochy i Michała Procia, którzy częstować będą regionalnymi daniami. Na uczestników imprezy czeka: historyczna podróż po Zamku w Szymbarku z przewodnikiem Dariuszem Paczkowskim, harcerskie zabawy dla dzieci i pokazy rekonstrukcji historycznych. Dla dzieci i dorosłych zapewne dużym przeżyciem będzie spotkanie z 42. Batalionem Lekkiej Piechoty w Morągu, który przygotował pokazy sprzętu wojskowego, a także paintball dla dzieci i przejażdżki quadem po okolicy. Iławska Grupa Ratownictwa zadba o bezpieczeństwo imprezy, szkoląc jednocześnie z udzielania pierwszej pomocy. Międzypokoleniowe Spotkanie z tradycją Warmii Mazur będzie jednocześnie metą corocznego iławskiego Pomarańczowego Rajdu Rowerowego organizowanego przez Urząd Miasta Iławy.

Patroni

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Burmistrz Miasta Iława Dawid Kopaczewski, Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz kulinarne Stowarzyszenie Euro-Toques Polska.

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego na podstawie umowy nr OW-X.614.1.1.2021.

Szczegółowy program: https://fundacjazamekszymbark.pl/

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Szczytowska
PR manager 
M: + 48 531410310
E: kszczytowska@fundacjazamekszymbark.pl