SIE 2021

Nowy Szlak Historyczny Iławy

Od dziś możemy wybrać się w historyczną podróż po Iławie i wzbogacić się o kilka ciekawostek na temat miejsca, w którym mieszkamy- mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.  Zainstalowaliśmy  10 nowych tablic Szlaku Historii Iławy w różnych zakątkach Iławy. W sumie jest ich już 12.  Widzieliście wszystkie?

Przy tablicach z pewnością warto się na chwilę zatrzymać. Dlaczego? Nowe, być może niepozorne elementy małej architektury miejskiej, to nie tylko atrakcja na turystów, ale też dla samych mieszkańców, którzy  z pewnością odkryją dzięki nim coś nowego na temat przeszłości miasta. To niewątpliwe kolejny pretekst to tego, aby w codziennym pośpiechu na chwilę się zatrzymać i poczuć klimat dawnej Iławy.

Gdzie znajdziemy nowe tablice?

Szlak Historii Iławy to obecnie 12 punktów na mapie miasta, głównie w pobliżu  zabytkowych budynków, z ciekawostkami historycznymi w trzech językach i starymi ilustracjami miejsca, przy którym się znajdują. Tablice znaleźć można m.in. na Starym Mieście, przy Parafii pw. Przemienienia Pańskiego, na skwerze S. Żeromskiego, na dworcu PKP czy przy ratuszu. Powstały one  dzięki zaangażowaniu  wielu osób z terenu miasta posiadających dużą wiedzę historyczną. Teksty do tablic na Placu Bandurskiego oraz tablicy dot. budynku „Czerwonego Kościoła”  pisał Dariusz Paczkowski, radny i  jednocześnie przewodnik miejski. Z kolei za opisy na nowych 9 tablicach odpowiada Towarzystwo Miłośników Ziemi Iławskiej. Nad projektami i wizualizacją tablic pracowała pochodząca z Iławy artystka Ada Bartkowska.

Co dalej?

To nie koniec szlaku, przed nami kolejny etap! Powstaje wersja internetowa szlaku, a także wersja dla osób niesłyszących przetłumaczona na język migowy. W planie są ponadto kolejne tablice oraz stworzenie makiety Starego Miasta, która byłaby zwieńczeniem całego szlaku, a także przygotowanie folderu ułatwiającego historyczną podróż po Iławie.

Już dziś zachęcamy wszystkich mieszkańców i turystów do spaceru po Iławie nowym Szlakiem Historii! Mapa szlaku dostępna jest w Informacji Turystycznej Miasta Iławy.