LIS 2022

• Kategoria:Dla mieszkańców, Realizacje inwestycji miejskich

44 tys. zł na renowację grobu z pomnikiem na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego.

Pielęgnowanie patriotyzmu, krzewienie historii oraz dbałość o miejsca pamięci jest bardzo ważnym zadaniem każdego samorządu. Dlatego też korzystając z programu rządowego „Groby i cmentarze wojenne w kraju",  pozyskaliśmy środki  z budżetu państwa na renowację  grobu z pomnikiem upamiętniającym poległych w obronie Ojczyzny w roku 1939 r.- mówi burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.

Prace renowacyjne na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego już się rozpoczęły i obejmują one:

• oczyszczenie cokołu i pomnika z granitu oraz uzupełnienie spoin,
  • nadbudowę orła z betonu koroną (zwieńczenie pomnika),
  • uzupełnienie ubytków, oczyszczenie, zaimpregnowanie i pomalowanie betonowych elementów pomnika – rzeźb żołnierzy i orła
  • odświeżenie napisów na grobie pamiątkowym i głazie granitowym przy grobie
  •  wykonanie i montaż płyty z nową inskrypcją wg wytycznych IPN
  • remont ogrodzenia cmentarza od strony grobu.

Obecnie kończą się prace związane z renowacją samego pomnika. Prace prowadzone są przez firmę PPHU CZAPLIŃSKI Krzysztof Czapliński z siedzibą w Iławie. W najbliższych dniach planowana jest modernizacja ogrodzenia, którą wykona firma HORIZAR Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. – mówił Aneta Michalak Inspektor Wydziału Planowania, Inwestycji i Monitoringu iławskiego ratusza.

Realizacja całego zamierzenia, wykonana zostanie w całości za kwotę 44 122,56 zł , z czego dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniesie 32 298,00 zł co stanowi 80 % wartości wszystkich robót.

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.